OK
شرکت ستاره سبز جویبار

 

        مشخصات فنی انواع قیر امولسیون :  

استراتژی جهانی در حقظ و حراست از محیط زیست و ملاحضات فنی اقتصادی باعث گردیده است تا طرح جایگزینی قیرهای امولسیون (یا قیرآبه یا قیر سبز) به جای قیرهای محلول در عملیات راه سازی تهیه و کارخانجاتی برای تولید قیر امولسیون احداث گردند. از سال 1922، نسل جدید چسباننده های راه سازی، یعنی قیر امولسیون، به شدت مورد استفاده قرار گرفت به طوری که در انتهای سال 1926، در حدود 150000 تن قیر امولسیون در پنج کشور انگلستان، آلمان، دانمارک، اتریش و هندوستان تولید و مصرف گشت. در حال حاضر، مصرف قیر امولسیون در کشورهای زیر، بدین شرح  است

1-   ایالات متحده آمریکا سالانه 2،300،000 تن قیر امولسیون مصرف می کند که این مقدار، 5 درصد قیر استفاده شده در این کشور است.

2-   فرانسه سالانه 1،010،000 تن قیر امولسیون مصرف می کند که این مقدار، 25 درصد قیر استفاده شده در این کشور است.

3-   مکزیک سالانه 515،000 تن قیر امولسیون مصرف می کند که این مقدار، 34 درصد قیر استفاده شده در این کشور است.

4-   برزیل سالانه 400،000 تن قیر امولسیون مصرف می کند که این مقدار، 5 درصد قیر استفاده شده در این کشور است.

5-   اسپانیا سالانه 350،000 تن قیر امولسیون مصرف می کند که این مقدار، 18 درصد قیر استفاده شده در این کشور است.

6-    ژاپن سالانه 316،000 تن قیر امولسیون مصرف می کند که این مقدار، 5 درصد قیر استفاده شده در این کشور است.

7-   تایلند سالانه 300،000 تن قیر امولسیون مصرف می کند که این مقدار، 24 درصد قیر استفاده شده در این کشور است.

8-   انگلیس سالانه 160،000 تن قیر امولسیون مصرف می کند که این مقدار، 5 درصد قیر استفاده شده در این کشور است.

9-   آلمان سالانه 130،000 تن قیر امولسیون مصرف می کند که این مقدار، 3 درصد قیر استفاده شده در این کشور است.

10-  ایتالیا سالانه 100،000 تن قیر امولسیون مصرف می کند که این مقدار، 3 درصد قیر استفاده شده در این کشور است.

 

قیر امولسیون در دو نوع آنیونی و کاتیونی تولید می شود. از نظر فنی، قیر امولسیون های کاتیونی از سال 1951 به بعد رواج پیدا کردند و با توجه به خصوصیاتشان، به سرعت جایگزین قیر امولسیون های آنیونی شدند. آب و قیر با یکدیگر مخلوط نمی شوند اما تکنولوژی ساخت قیر امولسیون این فرآیند را امکان پذیر ساخته است که درصد معتنابهی از قیر در فاز پیوسته آب پراکنده شود. ترکیبی به نام امولسیفایر، ذرات قیر را به صورت باردار (دارای بار الکتریکی) در فاز پیوسته آب معلق و پایدار نگه می دارد.

در این مخلوط، قیر (که تنها و تنها باید قیر صنعتی 50-40، 70-60 و یا 100-85 باشد) در آب حل نمی گردد بلکه به صورت گلبول هایی بسیار ریز در آب شناور می شود. در بعضی موارد ممکن است همراه با امولسیفایر، ماده پایدار کننده نیز استفاده گردد. قیر امولسیون عمدتا از نوع امولسیون های مایع در مایع هستند که قیر در فاز آب پراکنده است. در این نوع امولسیون های قیر، مقدار قیر بستگی به کاربرد آن دارد که معمولا از حداقل 40 درصد تا حداکثر 69 درصد متغیر است.

امولسیون های قیری از نظر سرعت شکسته شدن به سه دسته تندشکن (RS )، کند شکن (MS ) و دیرشکن (SS ) و از نظر بارالکتریکی ذرات معلق قیر به سه نوع کاتیونیک (C )، آنیونیک (A ) و آمفوتر یا خنثی طبق بندی می شوند. از آن جایی که امولسیفایرها موادی شیمیایی با سطح فعال هستند، بار الکتریکی امولسیون را مشخص می نمایند. در تهیه قیر امولسیون، مقدار جزیی از این ماده شیمیایی به منظور تسهیل در تشکیل گلبول های قیر و تعلیق پایدار به آن اضافه می شود.

اکثر بایندرهای (مواد چسابننده) مورد استفاده در آسفالت های سطحی که از امولسیون در آن ها استفاده شده است، کاتیونیک هستند؛ بدین معنی که ذرات قیر در این امولسیون ها دارای بار مثبت هستند. یون های مثبت که در این امولسیون ذرات قیر را احاطه کرده اند، در تماس با مصالح سنگی به آن ها چسبیده و با برقراری پیوند یونی ذرات قیر را به مصالح می چسبانند. شروع جذب قیر، آغاز شکست امولسیون است و با شروع شکست، ذرات قیر به مصالح و به یکدیگر چسبیده و بزرگ و بزرگ تر می شوند. این فرآیند با تراکم مصالح و یا استفاده از مواد تسریع کننده، شکست سرعتر روی می دهد. 

  قیر امولسیون، قیر 60/70، قیر 

ویژگی های قیر امولسیون:

1. امکان حمل به مکان های دور دست به صورت فله (با تانکر قیرپاش، کامیون و تریلی) یا بشکه (ترجیحا بشکه روغن).

2. توانایی استفاده از آسفالت با ضخامت های کم.

3. سرعت پخش بالای آسفالت سطحی یا نازک و همینطور، افزایش عملیات آسفالت به علت خشک شدن کم تر از 2 ساعت.

4. مناسب جهت هر نوع آسفالت، اساس و روکش (خیابان- اتوبان- باند فرودگاه).

5. عدم نیاز به حرارت دهی حین نگهداری، حمل و پاشش.

6. قابل مصرف در دمای محیط (از دمای حداقل 5 درجه و حداکثر 80 درجه سلسیوس) و بر روی روسازی های مرطوب.

7. نفوذپذیری مناسب به علت سیالیت بالا.

8. پیچیده نبودن ماشین آلات مورد نیاز و سهولت استفاده.

9. سازگاری کامل با محیط زیست و آلاینده نبودن چه در فرآیند ساخت و تولید و چه در فرآیند حمل، پاشش و شکست.

10. شکست سریع قیر امولسیون در تقابل با مصالح سنگی و هوا (تنها 1 تا 2 ساعت).

11. سمی نبودن و عاری از هرگونه بود.

12. عدم قابلیت آتشگیری هنگام نگه داری، حمل و اجرا.

13. تغییر رنگ از قهوه ای به سیاه پس از فرآیند شکست قیر امولسیون و آماده شدن برای تردد یا اجرای لایه بعدی آسفالت.

14. دادن حرارت غیر مستقی مدر صورت کاهش دمای محیط به کم تر از 5 درجه سلسیوس، با سیستمی مانند لوله کشی روغن داغ جهت افزایش  دما به 5 تا 15 درجه به منظور جلوگیری از یخ زدن و دوفاز شدن.

15. ماندگاری در مخزن حداقل تا 3 ماه در دمای قیده شده در بند 6. ( در صورت دوجداره بودن مخزن نگه دارنده و میکسر داشتن و هر هفته یا هر دوهفته استفاده از میکسر به مدت 1 ساعت در هر نوبت، این محصول تا حدود 4 ماه همگن و مخلوط باقی می ماند).

16. پمپ و تخلیه از تانکر تریلی به کف مخزن ذخیره و رها نکردن قیر امولسیون از ارتفاع بیش از 30 سانتی متر (جهت نگه داری در مخزن، قیر امولسیون حتما باید به پایین منبع پمپ شود و یا با شیلنگی که تا انتهای مخزن ذخیره می رود، از تانکر تریلی به مخزن ذخیره پمپ شود. در صورتی که از بالا رها شود، کف می کند و دوفاز می شود).

17. شکسته و شسته بودن مصالح سنگی و به همراه نداشتن خاک (یا مصالح 3_0 در سنگدانه ها) تا قیر امولسیون که به خاطر بالا بودن چسبندگی خود به اولین جسم در تماسش می چسبد، به جای چسبیدن به خاک روی مصالح، به خود مصالح سنگی هدف بچسبد و گلوله گلوله یا رول نشود (مصالح سنگی نشسته را کافی است با ماشین آب پاش، آب پاشی کنیم تا خاک یا مصالح 0 تا 3 میلیمتر در لابه لای مصالح سنگی هدف فرو رود و به نوعی مصالح سنگی را از خاک عاری کنیم تا بالاترین سطح چسبندگی بین قیر امولسیون و مصالح سنگی مورد نظر را به دست آوریم).

استانداردهای قیرامولسیون کاتیونیک:
استانداردهای قیرامولسیون کاتیونیک، ISIRI 12505 ایران، ASTM D2397 آمریکا، BS EN13808 اروپا و IS8887 هند است. جدول زیر بر اساس استاندارد ملی ایران (12505) یا ASTM D2397 آمریکا است:
(در صورتی که جزییات جدول زیر، کوچک است، می توانید بر روی جدول کلیک راست نمایید و Save Image As یا Open Image in new tab را کلیک نمایید تا به راحتی بتوانید تصویر را بزرگنمایی کنید)

 
   قیر امولسیون، قیر 60/70، قیر  

  قیر امولسیون، قیر 60/70، قیر   


 کاتالوگ محصولات مختلف شرکت ستاره سبز که شامل اطلاعات فنی انواع این محصولات می باشد را از اینجا دانلود کنید قیر امولسیون، قیر 60/70، قیر